Gdzie jest Mia? Alexandra Burt

014 Gdzie jest MiaŻycie Estelle Paradise stojącemu z boku obserwatorowi może się wydawać idealne. Mąż – młody, zdolny prawnik, córeczka, piękne mieszkanie. Pewnego dnia Estelle budzi się w szpitalu, obolała i zdezorientowana, a w jej głowie kiełkuje tylko jedna trzeźwa myśl: gdzie jest Mia?

Estelle nic nie pamięta. Nie wie co działo się w jej życiu przez ostatnie kilka dni. Nie rozumie jak znalazła się w szpitalu, dlaczego nie ma ucha i czy ktoś ją chciał zabić, czy postrzeliła się sama? Jedyne czego jest pewna, to że jej kilkumiesięczna córeczka Mia zniknęła, a ona nie wie co się stało. Droga do odkrycia prawdy będzie bolesną wędrówką przez zamknięte w mrokach podświadomości labirynty pamięci. Ale tego Estelle jeszcze nie wie.

Uwaga! Dalsza część wpisu może zdradzać fabułę powieści.

Odkąd radosna, lekka chick lit dorobiła się swojej mrocznej siostry nazywanej chick noir (lub domestic noir), literatura kobieca stała się zdecydowanie ciekawsza, bardziej pociągająca i prawdziwa, a jej bohaterki zmagają się z z bardziej złożonymi problemami, niż kolejna dieta cud, upierdliwa szefowa i poszukiwanie wielkiej miłości. Przemoc domowa, emocjonalna, toksyczne relacje, problemy z radzeniem sobie w otaczającą rzeczywistością, uwydatnienie słabości i wad protagonistek – to sprawia, że być może nie pałamy do nich uwielbieniem i nie pobłażamy im w chwilach ich zwątpienia, ale pozwala nam ujrzeć nie tylko blaski, ale i bardzo głębokie cienie ich charakterów i postępowania.

W ten nurt doskonale wpisuje się np. Dziewczyna z pociągu Pauli Hawkings i właśnie Gdzie jest Mia? Niemki żyjącej w USA, Alexandry Burt.

Gdzie jest Mia? to dobrze skonstruowany thriller opowiadający historię  kobiety tak pogrążonej w głębokiej depresji, że aż traci poczucie rzeczywistości. Na pozór szczęśliwe życie, jest dla niej więzieniem zbudowanym ze strachu, samotności i braku odpowiedniego wsparcia najbliższych. Estelle nie budzi sympatii. Jej opowieść, odkrywana krok po kroku przez nią samą, jest jak jad. Wgryza się w podświadomość, budząc strach przed rzeczywistością, która pokonała psychikę Estelle; rzeczywistością, która może pokonać każdego z nas, jeśli nie okażemy się dość silni; rzeczywistością, z którą nie umiemy sobie poradzić, pozbawieni zrozumienia i pomocy tych, na których najbardziej liczymy.

Pozostawiona ze swoimi demonami Estelle nie potrafi z nimi walczyć. Za swoją porażkę płaci najwyższą cenę – kiedy jej córeczka znika z dziecięcej kołyski, nie potrafi odróżnić już co jest prawdziwe, a co tylko podszeptem strachu i paranoi. Czy byłaby zdolna zabić własne dziecko? Co się z nim stało? Kto sprawił, że maleńka, bezbronna Mia zniknęła? A może w ogóle nigdy nie istniała?
Książka długo trzyma w niepewności czytelnika, który wraz z Estelle musi dojść do bolesnej prawdy. Wszystkie możliwości wydają się tak samo prawdziwe i nieprawdopodobne zarazem. Wszystkie są tak samo przerażające.
Smutno-gorzki finał powieści nie daje wielkiej nadziei, napawa niepewnością i lękiem, co wydarzy się jutro.

Nie była to dla mnie porywająca lektura, przy której zarywa się noce. Trzymała jednak w napięciu i to wielki plus powieści. Życie w książce Burt jest przerażająco prawdziwe, a bohaterka budzi cały wachlarz emocji.  
Gdzie jest Mia? to dobra książka, choć nie wybitna, a samej fabule brakuje dynamizmu. Liczne retrospekcje bywają nieco nudne. Mimo to przekaż jest mocny, a treść nie zdradza zakończenia przed czasem.


I.  Fabuła                        3 pkt.
II. Bohaterowie             4 pkt.
III. Narracja i język        3 pkt.
IV. Emocje                      4 pkt.
V. Kreacja świata           3 pkt.

Ocena:6+/10

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s