Cormoran Strike: Wołanie kukułki. Robert Galbraith

015-wolanie-kukulkiLondyn – mroczny, pełen tajemnic i sprzeczności. Luksus bogatych i sławnych, żyjących w przepychu, ściera się z oddalonymi o zaledwie kilka przecznic królestwami niezamożnych, prostych ludzi, mówiących w cockney podejrzanych typów i ich ciemnych interesów.

Charakterni bohaterowie wolą tu herbatę od czarnej kawy, piwo pijają w dekorowanych szkłem i mosiądzem staromodnych pubach, a dedukcja i łączenie poszlak jest tu po stokroć ważniejsze, niż drobiazgowa praca błyskotliwych policyjnych profilerów, techników kryminalistycznych i medyków sądowych. Jeśli jesteście znudzeni sztampowymi kryminałami pomieszanymi nierzadko z tanią sensacją, macie ochotę na kawał dobrze napisanej książki, to Wołanie kukułki jest dla Was.

Uwaga! Dalsza część wpisu może zdradzać fabułę powieści.

Życie nie rozpieszcza Cormorana Strike’a. Nietypowe imię to tylko wierzchołek góry lodowej rzeczy i spraw, które go definiują. Właśnie rozstał się z piękną i bogatą narzeczoną, jest bezdomny, do jego agencji detektywistycznej wydzwaniają wierzyciele w ilości zupełnie nieodpowiedniej do posiadanych klientów. Na domiar złego w wyniku fatalnego nieporozumienia agencja przysyła kolejne Tymczasowe Rozwiązanie w postaci ładnej rudoblond dziewczyny, na którą Cormorana zdecydowanie nie stać, powiększając tym samym jego deficyt finansowy. Nadzieją na przynajmniej chwilowe rozwiązanie sytuacji materialnej okazuje się jednak nietypowy klient, który postanawia wynająć Strike’a do ponownego zbadania śmierci swojej przybranej siostry, znanej modelki, Luli Landry. Jej rzekome samobójstwo nie daje spokoju mężczyźnie, który mimo braku jakichkolwiek dowodów, uparcie wierzy, że piękną i sławną Lulę ktoś wypchnął z balkonu własnego apartamentu.

Wołanie kukułki to fantastyczna, napisana bez zadęcia powieść detektywistyczna. Od pierwszych stron urzeka nieco przykurzoną atmosferą, klimatem ciepłych londyńskich pubów i skomplikowanej sieci metra, które kontrastują ze światem eleganckich restauracji, ekskluzywnych nocnych klubów i drogich butików pełnych ubrań od projektantów. Główni bohaterowie w osobach Cormorana Strike’a i jego nieco przypadkowej sekretarki Robin są ciekawi i zajmujący, a tajemnice ich charakterów ujawniane stopniowo. Dzięki temu poznajemy ich wraz z rozwojem fabuły i nie mamy okazji się nimi znudzić. Ich relacje międzyludzkie  i życiorysy są odpowiednio skomplikowane, a zarazem pozbawione przesady – szczere i niebanalne. Mimo mnogości rożnych wad i przywar gruboskórnego Strike i trochę naiwnej, wierzącej w ideały Robin, tworzą oni tandem, którego wprost nie da się nie polubić. Dawno nie miałam do czynienia z tak cudownymi bohaterami książek!
Barwny język, prowadzona z poczuciem humoru narracja dopełniają dzieła. Od samego początku miałam wrażenie, że to będzie naprawdę dobra książka i absolutnie się nie zawiodłam. Autor sprawnie plecie wątki, robi zmyłki, czyniąc akcję dynamiczną i pełną zagadek – nic tu nie jest podane na talerzu.

Fabuła powieści, oscylująca wokół co raz bardziej tajemniczego życia i gwałtownej śmierci super modelki jest również miłym zaskoczeniem. Galbraith ukazuje czytelnikowi Londyn pełen kontrastów, wielokulturowości i nierówności społecznych, gdzie ledwie dukające po angielsku polskie sprzątaczki pracują w penthouse’ach zamieszkiwanych przez celebrytów, a dzielnice zabiedzonych i brudnych czynszówek sąsiadują o zaledwie kilka ulic z ekskluzywną Mayfair.
Galbraith nie zostawia suchej nitki na stylu życia sławnych i bogatych, karykaturuje ich jednak w sprawą i dobrym smakiem. Delikatnie, acz wyraźnie nabija się z ich życiowych priorytetów i motywów działania, ukazując czytelnikowi nieco dziwny i obcy świat wielkomiejskich elit. 

Wyjątkowo dobra lektura!

Robert Galbraith to pseudonim znanej ze stworzenia magicznego świata Harry’ego Pottera brytyjskiej pisarki Joanne K. Rowling.


I.  Fabuła                        5 pkt.
II. Bohaterowie             5 pkt.
III. Narracja i język        5 pkt.
IV. Emocje                      4 pkt.
V. Kreacja świata           5 pkt.

Ocena: 9/10

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s