Trzydziesta pierwsza. Katarzyna Puzyńska

035-trzydziesta-pierwszaNiewielka wioska położona w malowniczym otoczeniu lasów i jezior, miejsce jak wiele innych w Polsce, spokojne i ciche. Ludzie żyją tu zgodnie z rytmem zmian pór roku, odwiecznym cyklem natury, przeżywają troski i radości, jak inni im podobni w dziesiątkach innych podobnych miejsc. Nie dzieje się tu nic nadzwyczajnego, ot, od czasu do czasu sąsiedzki spór, rodzinna kłótnia, miejscowy pijaczek znów zasypia w rowie, a w najbliższej okolicy zbiorowe samobójstwo popełnia przywódca sekty wraz ze wszystkimi swoimi wyznawcami. Witajcie w Lipowie.

Trzydziesta pierwsza to trzeci tom kryminalnej serii o policjantach ze wsi Lipowo autorstwa młodej pisarki Katarzyny Puzyńskiej. O ile nie mogę zaliczyć tej pani do grona moich ukochanych autorów, o tyle jej seria z książki na książkę wydaje się co raz lepsza. No, ale czyż praktyka nie czyni mistrza?

Uwaga! Dalsza część wpisu może zdradzać znaczne elementy fabuły powieści.

Trzydziesta pierwsza to najlepsza z trzech dotychczas przeczytanych przeze mnie książek z serii, liczącej sobie już w sumie siedem tomów.
Motylek Więcej czerwieni były raczej rozczarowujące – bynajmniej nie dlatego, że Puzyńska pisze nudne książki. Wręcz przeciwnie, w pozornie spokojnym i malowniczym Lipowie wydarzyło się jak dotąd tyle, że można by tym obdzielić jeszcze kilka książek. 😉 Problem z Puzyńską mam taki, że chcę wiedzieć co jeszcze wymyśliła, z jaką jeszcze zagadką lipowscy i brodniccy policjanci będą musieli się zmierzyć, a jednocześnie czytanie jej prozy wywołuje we mnie wręcz irytację,  bo forma, pisarski warsztat, język, jakim pisze zupełnie do mnie nie trafia. 

Jak już jednak wspomniałam – praktyka czyni mistrza. I chociaż siermiężna narracja dalej jest największą słabością kryminałów Puzyńskiej i wciąż mnie lekko zniechęca, nic nie mogę poradzić na to, że Trzydziesta pierwsza ma naprawdę wciągającą fabułę!

Tym razem bowiem bohaterowie serii, z młodym policjantem Danielem Podgórskim na czele, muszą zmierzyć się z demonami przeszłości. Z całą furą demonów. Oto właśnie do wsi wraca z więzienia najbardziej znienawidzony członek społeczności, skazany za wywołanie pożaru, w którym przed laty bohatersko zginął między innymi ojciec Daniela. Młody policjant i jego matka, mimo wciąż żywej nienawiści, muszą zachować profesjonalizm, bo przestępca ma regularnie meldować się na posterunku. W tym samym czasie do Lipowa przyjeżdża także naukowiec, który pragnie zbadać opuszczoną siedzibę sekty. Atmosfera we wsi staje się gęsta od tajemnic, a kiedy w epicentrum wydarzeń płonie kolejny dom, uwaga mieszkańców zwraca się w nader oczywistym kierunku. 
Lipowo po raz kolejny staje się sceną dla mrocznych wydarzeń, dla których tłem są ludzie z pogmatwanymi życiorysami, ich błędy, kłamstwa i skrzętnie skrywane sekrety. 
Trzydziesta pierwsza to mocny kryminał obyczajowy ze zgrabnie poprowadzoną intrygą, która trzyma czytelnika w napięciu od pierwszych stron. Jeśli przymknąć oko na styl, to książka ta zagwarantuje Wam kilka godzin niezłej rozrywki.


I.  Fabuła                        3 pkt.
II. Bohaterowie             3 pkt.
III. Narracja i język        2 pkt.
IV. Emocje                      3 pkt.
V. Kreacja świata           3 pkt.

Ocena: 5+/10

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s