Księgarenka przy ulicy Wiśniowej. Opracowanie zbiorowe

037-ksiegarenka-przy-ulicy-wisniowejŚwięta i po świętach. O ile pierwsza część trwa zadziwiająco krótko, o tyle ta druga wlecze się niemiłosiernie, niewspółmiernie długa w stosunku do swojej poprzedniczki. Ledwie człowiek zdąży się przyzwyczaić, a już w zasadzie jest po wszystkim. Na ubiegłoroczne święta przeczytałam kilka świątecznych książek, wśród których znalazł się także tom opowiadań Księgarenka przy ulicy Wiśniowej, w którym kilkoro polskich poczytnych pisarek i pisarzy zmierzyło się z krótką formą.

Jak to zwykle bywa w takich zbiorach, opowiadania, które się nań składają, są lepsze i słabsze. Niektóre mnie nieco rozczarowały, inne wprost przeciwnie były całkiem dobre. Wszystkie jednak zostały umiejscowione w tym samym czasie i miejscu, połączone postacią księgarza Alojzego, który swoich klientów – bohaterów opowiadań – obdarowuje wyjątkowymi książkami. Niewątpliwie to trudna sztuka napisać ad hoc dobre opowiadanie na zadany temat. A ja wciąż ma mieszane uczucia, zastanawiając się czy to jeszcze twórczość, czy raczej wprawki literackie?

Uwaga! Dalsza część wpisu może zdradzać elementy fabuły.

Na tom Księgarenka przy ulicy Wiśniowej składa się siedem niezbyt obszernych opowiadań autorstwa Liliany Fabisińskiej, Gabrieli Gargaś, Agnieszki Krawczyk, Remigiusza Mroza, Marty Obuch, Alka Rogozińskiego i Magdaleny Witkiewicz. Przy takiej różnorodności autorów niezmiernie ciężko o zachowane podobnego poziomu, zwłaszcza gdy autorzy ci pisują zupełnie różne książki.
Każde z opowiadań składa się jednak na jedną całość, jaką jest opowieść o księgarzu Alojzym, który przygotowując się do zamknięcia swojej księgarni, obdarowuje swoich stałych klientów ich ulubionymi książkami, lub takimi, które uważa za stosowne im podarować. W opowiadaniach obserwujemy obdarowanych, którzy za sprawą otrzymanych od Alojzego książek zmieniają się, otwierają oczy i serca na innych, a w ich życiach dokonuje się ich własny, prywatny, świąteczny cud.

Wszystkie teksty są ciepłe i bardzo pozytywne, doskonale pasują do tego, aby czytać je w towarzystwie przystrojonej choinki, kiedy w całym domu rozchodzi się zapach świątecznych pierniczków. Na ich urok składa się nie tylko urocza, zimowa aura oraz sploty wydarzeń, w jakich udział biorą bohaterowie opowiadań, ale też wyzierająca z każdej strony miłość do wyjątkowych książek. Książek, które wpływają na nas, a ich przesłanie pozostaje wyryte na stałe w naszych sercach. Nawet te słabsze moim zdaniem opowiadania z Księgarenki przy ulicy Wiśniowej zachęciły mnie do sięgnięcia książki, które na równi z ludźmi są ich głównymi bohaterami.

Na szczególną uwagę zasługuje moim zdaniem przede wszystkim tekst Remigiusza Mroza, który postanowił obdarować zmagającą się z dylematem etyczno-moralnym sędzinę książką Zabić drozda. To zdecydowanie najlepszy tekst z całego zbioru, wyróżniający się na tle innych przede wszystkim świetnym pomysłem. Ujęło mnie także opowiadanie Marty Obuch, napisane z poczuciem humoru i luzem, a jednak z przeuroczym finałem – po tej lekturze z pewnością sięgnę po jakąś jej książkę.

Zbiór opowiadań różnych autorów nie sposób jednoznacznie ocenić biorąc pod uwagę takie same kryteria, co w przypadku powieści. Księgarenka przy ulicy Wiśniowej to nierówna, choć przyjemna lektura, pod warunkiem, że czyta się ją w odpowiednich okolicznościach. Z jednej strony dość uniwersalne, z drugiej raczej nie nadają się na relaksującą lekturę na plaży, gdy w tle szumi morze. Nie każde z opowiadań zachęciło mnie do zapoznania się szerzej z twórczością autora, wręcz przeciwnie, zdarzyło się i takie, które skutecznie mnie zniechęciło.
Poniższe ocena to bardzo ogólne podsumowanie moich wrażeń. Zdecydowanie nie jest to lektura obowiązkowa, raczej po prostu wspólny projekt kilku pisarzy piszących na zlecenie wydawnictwa. Miły, ale niewiele straci ten, kto sięgnie po inną lekturę.


I.  Malutkie czary / Agnieszka Krawczyk                                                                 2/5
II. Sędzia / Remigiusz Mróz                                                                                      4/5
III. Oswoić szczęście /  Gabriela Gargaś                                                                 3/5
IV. Cyganka prawdę ci powie… / Alek Rogoziński                                                 2/5
V. Nikt nie powinien być sam w taki wieczór / Magdalena Witkiewicz             1/5
VI. Niezła szopka / Marta Obuch                                                                             3/5
VII. Zadanie niemal niewykonalne / Liliana Fabisińka                                         2/5

Ocena: 5/10

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s