Księga Wyzwań Dasha i Lily. Rachel Cohn, David Levithan

033-ksiega-wyzwan-dasha-i-lilyNowy Jork, zbliżające się wielkimi krokami święta Bożego Narodzenia i czerwony notatnik zostawiony między książkami w księgarni Strand. A w notatniku dla szczęśliwego znalazcy zadanie do wykonania. Jeśli chce poznać jego właścicielkę musi podjąć tę niecodzienną grę.

W dobie cyfrowego świata komunikatorów, mediów społecznościowych, w których przesyłane elektronicznie komunikaty wypierają prawdziwe listy, duet Rachel Cohn i Davida Levithana stworzył opowieść pełną analogowej magii. Księga wyzwań Dasha i Lily to wyjątkowa książka, która choć skierowana do młodszego czytelnika, powinna przypaść do gustu także nieco starszym, spragnionym pięknych historii odbiorcom.

Uwaga! Dalsza część wpisu może zdradzać elementy fabuły powieści.

Lily i Dash są sobie zupełnie obcy do chwili, w której chłopak znajduje czerwony notatnik należący do dziewczyny, podrzucony między książkami. Wiedziony ciekawością nie tylko podejmuje się zadań opisanych przez dziewczynę, ale zostawia wyzwanie również dla niej. Tak zaczyna się nietypowa, korespondencyjna znajomość cynicznego i nieco marudnego Dasha z żywiołową i zakochaną w świątecznej atmosferze Lily. Czy dwoje tak różnych osobowości będzie miało szansę na prawdziwą przyjaźń?

Księga wyzwań Dasha i Lily to książka wyjątkowa, pełna ciepła i humoru, a przede wszystkim mądra książka o dwójce trochę zagubionych nastolatków, którzy zostają sami na święta w roziskrzonym świąteczną aurą Nowym Jorku i powoli poznają się wzajemnie, dzieląc swoimi przemyśleniami, marzeniami i obawami. Rzucając sobie kolejne wyzwania robią rzeczy zwariowane i nietypowe, odkrywając kawałki swoich dusz tak przed sobą, jak i czytelnikami. Zarówno Lily, jak i Dash zostali obdarowani dopracowanymi osobowościami, doświadczeniami, mają swoje słabe strony i zalety, które wzajemnie się uzupełniają.

Ta książka zdecydowanie wyróżnia się na tle pretensjonalnej, pełnej wzdechów, ochów i achów literatury young adult. To wartościowa i dobrze napisana lektura, piękna opowieść o przyjaźni i miłości, dorastaniu i rodzinie.


I.  Fabuła                        4 pkt.
II. Bohaterowie             5 pkt.
III. Narracja i język        4 pkt.
IV. Emocje                      5 pkt.
V. Kreacja świata           5 pkt.

Ocena: 9/10

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s